Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi formularza kontaktowego czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

Prelekcja


prelekcja popularnonaukowa

Polskie kino Dwudziestolecia Międzywojennego

Monika Czerkies-Zając

sobota, 1 marca, 14:00 – 14:45, wstęp wolny

Dwudziestolecie międzywojenne w polskim filmie, czyli dlaczego warto wracać, a jak już to do czego. Gwiazdy, filmy, sławy. Komu powiodło się w ówczesnym kinie i jest znany do dziś - jak Tola Mankiewiczówna, Nora Ney, Eugeniusz Bodo czy legenda światowego kina niemego Poli Negri - a o kim świat zapomniał, jak np. Liliana Zielińska czy Zbigniew Staniewicz. Wielkie postaci kina, których kres nie tylko karier, ale często i życia, położył wybuch II wojny światowej.

Czasopiśmiennictwo filmowe, język dawnej prasy, kącik poezji filmowej, kult gwiazd, ówcześni "celebryci" oraz aktorzy filmowi znani do dziś. Podróż w czasie i po celuloidzie gwarantowana!

Zaprasza Monika Zając-Czerkies - blogerka, miłośniczka starego kina, kolekcjonerka reliktów związanych z dawnym kinem. Wśród jej "zdobyczy" znaleźć można pocztówki z gwiazdami, fotosy filmowe, roczniki dawnej prasy, książki czy płyty winylowe. A także albumy sprzed stu lat, tworzone przez wielbicieli kina czy takie, które wyklejano fotosami gwiazd, dołączanymi do cygar, papierosów czy czekolad.

Pomysłodawczyni cyklicznych spotkań propagujących to, co kocha w kinie najbardziej, pt. "Stare kino wciąż młode", gdzie nie tylko opowiada o wspaniałościach ówczesnej X Muzy, ale i pokazuje wyimki ze swoich prywatnych zbiorów.

Prowadzi blog "Film-olśnienia, czyli KADRY ZE SNU. Blog Moniki Zając-Czerkies".

Na antenie Radia Rzeszów, wraz z Adamem Głaczyńskim, współprowadzi audycję "Filmowy Wehikuł Czasu" - poświęconą dawnym gwiazdom kina, reżyserom i kamieniom milowym kinematografii światowej.