Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi formularza kontaktowego czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

Organizatorzy Festiwalu


Oficjalnym organizatorem Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego „Strojne w biel”, czyli Zima z Bazuną jest Fundacja Kulturalno-Artystyczna „Testudo”. W swych początkach festiwal był inicjatywą oddolną jego pomysłodawcy i obecnego Kierownika Artystycznego, która to szybko doczekała się grupy sympatyków, po części również animatorów kultury na obszarze Lublina i Lubelszczyzny. Powstała tzw. grupa nieformalna „Testudo”, która od marca 2016 przekształciła się w "Fundację Testudo”, o której to działaniach obejmujących nie tylko Lubelszczyznę, male np. Bieszczady czy Pomorze może więcej przeczytać na jej oficjalnej stronie.

Od 4 edycji festiwal „Strojne w biel” na stałe zagościł w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, którego wsparcie umożliwia ciągły rozwój naszego wydarzenia.

Nasz Festiwal ma podtytuł „Zima z Bazuną”. Rozmaitymi kolejami losu stało się tak, że lubelska impreza ma zaszczyt wywodzić się z najstarszego polskiego festiwalu piosenki turystycznej: Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

foto: Łuna Studio

Tylko delikatnie nakreślając...


OTPPS Bazuna odbywa się od 1971 r. Pomysłodawcą festiwalu był Edmund Kadłubiński. Jest to impreza wędrowna – przemieszczająca się po miejscowościach Kaszub i Pomorza Gdańskiego. W swej 50-letniej historii przyciąga rzesze ludzi związanych z muzyką turystyczną i poezją śpiewaną, która z kolei dzięki tym ludziom ewoluuje. Początkowo był to sceniczny obraz turystyki szlaku, obecnie stanowi prezentację szerokiego kręgu różnorodnych muzycznych form artystycznych.

A organizatorem tejże imprezy jest: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno - Artystyczne „Bazuna”, które zajmuje się szeroko pojętą działalnością na rzecz twórczości muzycznej, upowszechniania kultury i sztuki studenckiej, ludowej, marynistycznej... a także wspieraniem akcji kulturalnych i artystycznych. I w ten oto sposób od samego początku istnienia „Strojnego w biel” wspierają również naszą imprezę.

W jubileuszowej 10. edycji festiwalu „Strojne w biel” organizacyjnie wsparło nas Stowarzyszenie Topory oraz UKT Mimochodek.